Skip to content

31 Treat LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1995

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Nov 13, 2002

Property Information

Block88.43
Lot5
QualifierC0031
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1803

Building Details

Building Class---
DescriptionTH CUMBERLAND
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,555
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$68,300
82%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158+3.1%
2024$9,854+3.3%
2023$9,535+0.1%
2022$9,522+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$298,000

To:

Sq Ft1,555DeedBook 5142, Page 248

Property Sale

Sale
$154,990
DeedBook 4271, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1995