Skip to content

38 Treat LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1995

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 10, 2002

Property Information

Block88.43
Lot5
QualifierC0038
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1803

Building Details

Building Class---
DescriptionTH WIMBLETON
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,835
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
15%
Improvement Value:$83,400
85%
Total Assessment$98,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+3.1%
2024$11,641+3.3%
2023$11,264+0.1%
2022$11,248+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,835DeedBook 5013, Page 661

Property Sale

Sale
$169,990
DeedBook 4285, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1995