Skip to content

11 Williams CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$102,122
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block88.44
Lot1
QualifierC0011
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1805

Building Details

Building Class---
DescriptionTH MLM-210
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage947
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
36%
Improvement Value:$18,000
64%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,414+3.1%
2024$3,312+3.3%
2023$3,205+0.1%
2022$3,201+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$102,122

To:

Sq Ft947DeedBook 6364, Page 488

Property Sale

Sale
$89,150

From:

To:

Sq Ft947DeedBook 5744, Page 81NU CodeCOAH housing (21)Recorded11/6/2006

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4682, Page 754

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4160, Page 240

Property Sale

Sale
$54,597
DeedBook 3693, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1988