Skip to content

19 Williams CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988

Last Sale Price
$39,788
Last Sale Date
Jun 22, 1990

Property Information

Block88.44
Lot1
QualifierC0019
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1805

Building Details

Building Class---
DescriptionTH MLL-210
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage947
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
63%
Improvement Value:$5,800
37%
Total Assessment$15,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,677+3.6%
2024$1,619+3.9%
2023$1,559+0.2%
2022$1,556+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$39,788

To:

Sq Ft947DeedBook 3860, Page 900

Property Sale

Sale
$34,130
DeedBook 3679, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1988