Skip to content

2 Auer Ct EEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block88.50
Lot1
QualifierC0025
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1809

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,289
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,000
15%
Improvement Value:$38,600
85%
Total Assessment$45,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,560+3.1%
2024$5,394+3.3%
2023$5,220+0.1%
2022$5,213+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 18118, Page 1427

Property Sale

Sale
$172,800
DeedBook 6137, Page 717

Property Sale

Sale
$140,330
DeedBook 4422, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1988