Skip to content

6 Auer Ct GEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block88.50
Lot1
QualifierC0067
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1809

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,100
20%
Improvement Value:$37,200
80%
Total Assessment$46,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,646+3.1%
2024$5,477+3.3%
2023$5,300+0.1%
2022$5,293-41.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$293,000

To:

DeedBook 18700, Page 1349

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,657DeedBook 17036, Page 1244Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$215,410
DeedBook 3815, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1988