Skip to content

10 Auer Ct BEast Brunswick, NJ 08816

Built 1991
Commercial

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Sep 12, 2014

Property Information

Block88.50
Lot1
QualifierC0102
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1809

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage587
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
11%
Improvement Value:$25,000
89%
Total Assessment$28,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,439+3.1%
2024$3,336+3.3%
2023$3,228+0.1%
2022$3,224+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

To:

Sq Ft587DeedBook 6618, Page 627

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4479, Page 71

Property Sale

Sale
$35,220
DeedBook 3930, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1991