Skip to content

47 La Rue LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block88.50
Lot4
QualifierC0047
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1808

Building Details

Building Class10
DescriptionTH MONTICELLO
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,214
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
27%
Improvement Value:$40,200
73%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+3.1%
2024$6,530+3.3%
2023$6,319+0.1%
2022$6,310+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 19579, Page 1198

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,214DeedBook 19473, Page 1960Recorded6/7/2024

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,214DeedBook 7025, Page 559Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,835DeedBook 7026, Page 56Recorded8/15/2017

Property Sale

Sale
$247,000

To:

DeedBook 5971, Page 675

Property Sale

Sale
$232,500

To:

DeedBook 5415, Page 737

Property Sale

Sale
$132,990
DeedBook 3659, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1986