Skip to content

124 Baron LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$403,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block88.50
Lot5
QualifierC0124
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1808

Building Details

Building Class10
DescriptionTH MEADOWS-LFT
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,622
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
22%
Improvement Value:$54,000
78%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+3.1%
2024$8,163+3.3%
2023$7,898+0.1%
2022$7,887+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$403,000

To:

DeedBook 19133, Page 726

Property Sale

Sale
$269,500

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 17061, Page 1675Recorded1/18/2018

Property Sale

Sale
$311,000

To:

DeedBook 5843, Page 136

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 4465, Page 463

Property Sale

Sale
$154,990
DeedBook 3633, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1987