Skip to content

160 Baron LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1987

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block88.50
Lot5
QualifierC0160
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1808

Building Details

Building Class10
DescriptionTH MEADOWS
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,392
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
22%
Improvement Value:$52,200
78%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,194+3.1%
2024$7,950+3.3%
2023$7,692+0.1%
2022$7,682+1.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 18876, Page 1527

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 17224, Page 606Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6578, Page 81Recorded6/9/2014

Property Sale

Sale
$150,490
DeedBook 3623, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1987