Skip to content

240 Rues LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1938

Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block88.60
Lot13.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1805

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 1DG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,161
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
45%
Improvement Value:$36,400
55%
Total Assessment$66,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+3.1%
2024$7,820+3.3%
2023$7,566+0.1%
2022$7,556+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938