Skip to content

8 Rachel DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block88.60
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1805

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,946
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,100
75%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,084+3.1%
2024$16,574+3.3%
2023$16,037+0.1%
2022$16,015+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 3777, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1989