Skip to content

4 Gonder CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2016

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block88.61
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1807

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 3AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,455
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
15%
Improvement Value:$220,700
85%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,790+3.1%
2024$30,841+3.3%
2023$29,842+0.1%
2022$29,801+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$980,000

To:

Sq Ft4,455DeedBook 6834, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 6460, Page 789

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5662, Page 684