Skip to content

404 Cranbury Rd U 07East Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Oct 29, 2012

Property Information

Block88
Lot19
QualifierC0307
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1905

Building Details

Building Class---
DescriptionTH MODEL-C
Dwellings1
ZoningO1
Sq Footage1,100
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
13%
Improvement Value:$33,300
87%
Total Assessment$38,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+2.8%
2024$4,472+3.3%
2023$4,329+0.2%
2022$4,323+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 6408, Page 319Recorded12/12/2012

Property Sale

Sale
$169,847
DeedBook 5283, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1974