Skip to content

66 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block89.01
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,912
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
30%
Improvement Value:$60,300
70%
Total Assessment$86,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,396+2.8%
2024$10,112+25.8%
2023$8,037+0.2%
2022$8,025+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 19003, Page 4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 18704, Page 1743Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,912DeedBook 6466, Page 797NU CodeDoubtful title (14)Recorded6/25/2013

Property Sale

Sale
$163,000

To:

DeedBook 4881, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1952