Skip to content

10 Terry LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block89.02
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,708
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
39%
Improvement Value:$43,700
61%
Total Assessment$72,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,656+2.8%
2024$8,419+3.3%
2023$8,150+0.2%
2022$8,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 17605, Page 1596

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,708DeedBook 5652, Page 637NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/6/2006

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3804, Page 972

Property Built

Built

Year Built: 1952