Skip to content

9 Violet CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block89.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,212
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
31%
Improvement Value:$67,300
69%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+2.8%
2024$11,373+3.3%
2023$11,010+0.2%
2022$10,994-17.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 6893, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1952