Skip to content

17 Violet CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block89.02
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,512
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
26%
Improvement Value:$83,600
74%
Total Assessment$112,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530+2.8%
2024$13,160+3.3%
2023$12,740+0.2%
2022$12,720+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4322, Page 447

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 4285, Page 850