Skip to content

9 Elaine RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Mar 15, 1991

Property Information

Block89.03
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,468
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
38%
Improvement Value:$45,200
62%
Total Assessment$72,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,752+2.8%
2024$8,513+3.3%
2023$8,241+0.2%
2022$8,228+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft1,468DeedBook 3904, Page 719

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3561, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1952