Skip to content

136 Summerhill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$168,500
Last Sale Date
Jan 5, 2000

Property Information

Block89
Lot3.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,842
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
42%
Improvement Value:$45,000
58%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,244+2.8%
2024$8,991+3.3%
2023$8,704+0.2%
2022$8,691+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,500

To:

Sq Ft1,842DeedBook 4735, Page 892

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3919, Page 457

Property Sale

Sale
$84,000

Property Built

Built

Year Built: 1956