Skip to content

41 Arthur StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$4,700,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block89
Lot4.30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class10
DescriptionMEDICAL
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage14,850
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
7%
Improvement Value:$1,116,000
93%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$144,060+2.8%
2024$140,124+3.3%
2023$135,648+0.2%
2022$135,444+50.2%
Property History

Property Sale

Sale
$4,990,000

From:

To:

Sq Ft14,850DeedBook 17251, Page 1725Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 6085, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$290,000