Skip to content

17 Kendall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$309,750
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block90.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,201
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
26%
Improvement Value:$54,600
74%
Total Assessment$74,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,908+2.8%
2024$8,664+3.3%
2023$8,388+0.2%
2022$8,375+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$309,750

To:

Sq Ft1,201DeedBook 6599, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1952