Skip to content

12 Rodney RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block90.01
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,201
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
26%
Improvement Value:$56,700
74%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,208+2.8%
2024$8,956+3.3%
2023$8,670+0.2%
2022$8,657+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 17173, Page 551

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 6474, Page 74NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 5413, Page 665Recorded11/22/2004

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4534, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1952