Skip to content

26 Rodney RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Nov 20, 1989

Property Information

Block90.01
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,201
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
30%
Improvement Value:$49,600
70%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+2.8%
2024$8,279+3.3%
2023$8,015+0.2%
2022$8,002+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 3821, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1952