Skip to content

1015 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 23, 2020

Property Information

Block90.01
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,201
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
37%
Improvement Value:$42,100
63%
Total Assessment$66,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+2.8%
2024$7,777+3.3%
2023$7,528+0.2%
2022$7,517+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 18002, Page 1934

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 5751, Page 786NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/27/2006

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 4771, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1952