Skip to content

12 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block90.02
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,341
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
37%
Improvement Value:$31,000
63%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.8%
2024$5,745+3.3%
2023$5,562+0.2%
2022$5,553+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952