Skip to content

16 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block90.02
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,201
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
38%
Improvement Value:$31,100
62%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+2.8%
2024$5,839+3.3%
2023$5,652+0.2%
2022$5,644+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 19122, Page 692

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3960, Page 841

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3681, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1952