Skip to content

24 Race Track RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block90.02
Lot24.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,053
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
26%
Improvement Value:$45,500
74%
Total Assessment$61,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+2.8%
2024$7,181+19.2%
2023$6,025+0.2%
2022$6,016+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 18375, Page 506

Property Sale

Sale
$110,500

To:

DeedBook 4557, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1952