Skip to content

21 Kendall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952
Residential
Vacant

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block90.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,201
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
30%
Improvement Value:$43,900
70%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,539+2.8%
2024$7,333+3.3%
2023$7,099+0.2%
2022$7,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 17239, Page 896

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,201DeedBook 6179, Page 631NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/22/2010

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4757, Page 62

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3590, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1952