Skip to content

510 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1985
Commercial

Last Sale Price
$3,200,000
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block91.02
Lot4.07
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/RETAIL
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage11,760
Acreage1.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,800
38%
Improvement Value:$352,200
62%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$67,828+2.8%
2024$65,975+3.3%
2023$63,868+0.2%
2022$63,772+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,200,000

To:

DeedBook 19131, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$245,000