Skip to content

2 Walker StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block94
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,579
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
37%
Improvement Value:$50,900
63%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+6.5%
2024$9,108+3.3%
2023$8,817+0.2%
2022$8,804+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 17946, Page 883

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 6127, Page 1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 28610, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1957