Skip to content

212 Prigmore StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1933

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block97
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class12
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage800
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
33%
Improvement Value:$33,500
67%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,003+2.8%
2024$5,839+9.2%
2023$5,347+0.2%
2022$5,339+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft800DeedBook 18972, Page 363

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 6986, Page 893Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 6452, Page 442NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/8/2013

Property Built

Built

Year Built: 1933