Skip to content

212 Willow StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1933

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block99
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
35%
Improvement Value:$30,200
65%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,606+2.8%
2024$5,453+3.3%
2023$5,279+0.2%
2022$5,271+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft680DeedBook 5223, Page 455

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3776, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1933