Skip to content

222 Willow StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block99
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,624
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,500
20%
Improvement Value:$55,000
80%
Total Assessment$68,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,223+2.8%
2024$7,999+3.3%
2023$7,743+3.5%
2022$7,482+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 18562, Page 1621

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 18193, Page 1536NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950