Skip to content

300 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block99
Lot39.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2004

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,882
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
43%
Improvement Value:$37,500
57%
Total Assessment$65,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,911+2.8%
2024$7,695+3.3%
2023$7,449+0.2%
2022$7,438+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912