Skip to content

209 Third StMiddlesex, NJ 08846

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block228
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityMiddlesex Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR60B
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
31%
Improvement Value:$279,600
69%
Total Assessment$403,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,946+5.0%
2024$8,517+13.7%
2023$7,490+2.3%
2022$7,321+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 4071, Page 372Recorded7/7/1993

Property Built

Built

Year Built: 1957