Skip to content

337 Dorsey St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1956

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 10, 2001

Property Information

Block101.04
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page23.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage972
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,100
46%
Improvement Value:$109,400
54%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,109+0.2%
2024$6,097+1.1%
2023$6,032+0.0%
2022$6,030-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft972DeedBook 4997, Page 481

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3899, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1956