Skip to content

367 Silzer St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921
Vacant Land

Last Sale Price
$30,200,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block103.01
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page23.2

Building Details

Building Class17
DescriptionVACANT
Dwellings1
ZoningM-1
Sq Footage1,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,607-50.5%
2024$5,269+1.1%
2023$5,213+0.0%
2022$5,212-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,200,000

To:

DeedBook 19666, Page 1711

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 19203, Page 149Recorded5/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1921