Skip to content

482 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Vacant Land

Last Sale Price
$30,200,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block103.01
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page23.2

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,129+0.2%
2024$3,122+1.1%
2023$3,089+0.0%
2022$3,088-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$48,000

To:

DeedBook 4508, Page 346