Skip to content

469 Fayette St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1961

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 9, 1992

Property Information

Block104.02
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,240
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,300
46%
Improvement Value:$111,500
54%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,179+0.2%
2024$6,167+12.8%
2023$5,466+0.0%
2022$5,465-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 3993, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1961