Skip to content

322 Silzer St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1941

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 22, 1988

Property Information

Block104.02
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,503
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
43%
Improvement Value:$131,500
57%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+0.2%
2024$6,910+1.1%
2023$6,837+0.0%
2022$6,835-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,503DeedBook 3717, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1941