Skip to content

442 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$7,000,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block105.02
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
DescriptionTROPICAL/REST.
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage16,581
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$401,400
23%
Improvement Value:$1,308,300
77%
Total Assessment$1,709,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,462-0.0%
2024$53,479+1.0%
2023$52,967-0.3%
2022$53,103-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$7,000,000

To:

DeedBook 19791, Page 181

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft16,581DeedBook 5852, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1952