Skip to content

334 Wilson St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block105.02
Lot52
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,328
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,200
34%
Improvement Value:$191,700
66%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+0.2%
2024$7,889+1.1%
2023$7,805+0.0%
2022$7,802-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921