Skip to content

354 Kirkland Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block106.01
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2SS
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,736
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
37%
Improvement Value:$138,700
63%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,637+0.2%
2024$6,624+1.1%
2023$6,554+0.0%
2022$6,552-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921