Skip to content

372 Kirkland Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 3, 2009

Property Information

Block106.01
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2SF&B
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,536
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,600
37%
Improvement Value:$142,200
63%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+0.2%
2024$6,799+1.1%
2023$6,727+0.0%
2022$6,724-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 6044, Page 661

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 5208, Page 817

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5025, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1911