Skip to content

336 Kirkland Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 15, 1991

Property Information

Block106.02
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2.5S-BK-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,779
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
39%
Improvement Value:$167,500
61%
Total Assessment$276,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,348+0.2%
2024$8,331+1.1%
2023$8,243+0.0%
2022$8,240-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,779DeedBook 3948, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1911