Skip to content

312 Kirkland Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1906
Other Exempt

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block106.02
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,400
32%
Improvement Value:$182,200
68%
Total Assessment$266,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,200+0.0%
2022$7,198-0.4%
2021$7,224+0.9%
2020$7,162+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

To:

DeedBook 18477, Page 740

Property Sale

Sale
$82,000

To:

DeedBook 3723, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1906