Skip to content

424 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block106.02
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2SB3U &2SF2U 5T
Dwellings3
ZoningC-1
Sq Footage3,220
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,800
27%
Improvement Value:$335,800
73%
Total Assessment$459,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,119+2.0%
2024$13,839+1.1%
2023$13,691+0.0%
2022$13,687+25.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4238, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1900