Skip to content

416 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block106.02
Lot42
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description1SB&CB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,710
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
65%
Improvement Value:$70,000
35%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254-0.0%
2024$6,256+1.0%
2023$6,196-0.3%
2022$6,212-0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 17056, Page 1639

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 6485, Page 363Recorded8/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920