Skip to content

311 Goodwin St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block106.02
Lot48
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F2U & 2S0U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
39%
Improvement Value:$141,400
61%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+0.2%
2024$7,034+1.1%
2023$6,959+0.0%
2022$6,957-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4840, Page 693

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4296, Page 58

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3920, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1911